Světelná koule / Orb

ORBy neboli světelné koule jsou jedním ze základních světelných efektů. Jsou jednoduché a přitom efektní, pokud se zasadí správně do kompozice se zajímavým pozadím. Dokáží perfektně doplnit noční krajinku. Nyní si podrobně popíšeme, jak takového světelného efektu docílit. K tomu můžeme využít několik nástrojů, které si buď vyrobíme doma nebo si koupíme speciální nástroje navržené přímo pro tento efekt. Detailní popis nástrojů se všemi výhodami a nevýhodami můžete najít zde.

LED svítilna s pingpong míčkem, Orbtool a Tworball - nástroje pro tvorbu ORBů

Jako poslední bod přípravy je nutné si určit bod na zemi, který nám definuje střed našeho ORBu. Může to být cokoliv co budeme schopni ve tmě na zemi identifikovat, může to být nějaký kamínek, lísteček, krytka objektivu nebo pětikoruna. Osobně používám fosforeskující kamínky, které krátce nasvítím LED svítilnou a oni chvíli “svítí”.

Jejich výhoda je, že je vidím já, ale ne foťák a nevytvářejí parazitní světlo na fotkách. Díky těmto kamínkům se mohu perfektně orientovat v prostoru při tvorbě více ORBů najednou. Navíc se mi nestane, že bych měl orby příliž daleko od sebe nebo naopak smíchané v sobě. Dají se sehnat na Aliexpresu za pár korun.

Šest orbů v řadě, vytvořeno pomocí Orbtoolu

Nyní si vysvětlíme základní postoj. V pravé ruce držíme nástroj, se kterým budeme rotovat. Loket si opřeme o tělo, kde zůstane po celou dobu a předloktí ohneme před sebe v lokti tak, aby bylo vodorovně se zemi. Zápěstí umístímě nad námi zvolený bod, např fosforeskující kamínek. Po celou dobu techniky by mělo zápěstí zůstat nad kamínkem, pak bude ORB vypadat jako koule.

Následující pohyb si ukážeme na videu:

Na videu to vypadá velice jednoduše, ale je zapotřebí si sladit pohyby celého těla. Ruka musí následovat pohyb těla, nohy musí dělat specifický zášlap, hlava sleduje hlavně daný bod a občas mrkne po okolí, v jaké fází se to vlastně nacházíme. Pokud ruka nesleduje pohybující se tělo, hrozí úraz LED svítilnou, jelikož si postupně dojdeme do její dráhy. Pokud nohy budou dělat jiný pohyb, s největší pravděpodobností se nám ORB rozbije, jelikož nedodržíme střed. Pokud hlava nebude sledovat bod na zemi, opět se nám ORB rozbije, protože světlo nebude létat přímo nad ním.

Orb v Panenském týnci

Z vlastního pozorovnání na mých workshopech vím, že se to většinou nepodaří na poprvé, ale je to celé pouze otázkou cviku a chce to neházet flintu do žita. Pokud časem zvládneme celou koordinaci, pak nezbývá nic jiného než jen dál vytvářet ORBy až do té fáze, že se pro nás celý komplexní pohyb stane samozřejmostí a nebudeme nad ním vůbec přemýšlet.

TIP: Veškeré svítilny a jiné zdroje světla je vhodné zapínat, až když jsme připraveni v pozici pro danou techniku. Pokud se rozsvítí dříve a fotoaparát již snímá, dojde k prokreslení světelné čáry, která bude ve výsledku působit jako rušivý element.

Previous
Previous

Ocelová vlna a prskavky

Next
Next

Post processing