Domácí kreslení světlem 2
Další díl mini série domácího kreslení světlem v průběhu karantény je zde a dnes se podíváme na dvě jednoduché, ale přitom působivé techniky. Vyrobit si pomůcky jsme se již naučili v předchozích třech dílech. Koho tyto články minuly, nemusí zoufat, na konci tohoto článku je na ně odkázáno.
Pro první techniku budeme potřebovat nějaké CD nebo DVD. Preferuji CD, protože bývají stříbrně lesklá, DVD ale i některá CD bývají například fialová, černá apod. Tím by nám docházelo k barevné deformaci případně k útlumu barevného efektu. Dále potřebujeme trochu vody a nástroj, kterým vytvoříme na CD kapky. Já měl pipetu, takže to šlo hladce. Kdo pipetu nemá, může použít například igelitový pytlík. Do něj se píchne opatrně jehlou, tím se vytvoří malinká dírka, kde dochází k úniku vody. Pokud nebudeme na pytlík vyvíjet zbytečnou sílu, hezky z něj pokape. Pokud máme hezky nakapáno hlavně na CD, můžeme si připravit fotoaparát a světýlka. Asi to není potřeba zdůrazňovat, ale na CD kapeme až v tu chvíli, kdy máme CD na místě, kde budeme fotit. Ono se pak dost blbě přenáší, aniž bychom to všude nerozlili.
Kompletně připravená scéna
Fotoaparát upevníme na stativ a nakomponujeme si scénu. Já fotil pod úhlem, aby fotografie dostala nádech dynamiky. Na mém Olympus EM1 mark II jsem si nastavil režim LiveTime, na jiných fotoaparátech lze suplovat napevno nastaveným časem v rozmezí 10 až 15 vteřin. Osobně volím LiveTime z důvodu živého náhledu v průběhu expozice, takže vidím, zda je efekt na fotografii dobrý či nikoliv. Dále clonu kolem F8, ISO co nejmenší, nejčastěji mám nastavenu hodnotu 200 a ohniskovou vzdálenost jsem zvolil 40 mm na objektivu 12-40 mm F2.8 PRO.
Když máme celou scénu připravenou, jdeme fotit. Já jsem použil svoji programovatelnou tyčku Magilight s různými barvami. Úplně stejně by šla použít i barevná tyč s LED páskem, kterou jsme vyráběli posledně nebo jako úplně základní řešení pečicí papír s barevnými plasty na ruční svítilně. Světelným zdrojem poté postačí zamávat tak, aby z toho vzniklo něco příjemného pro oko. Určitě to chce si s celou tvorbou náležitě pohrát, vyzkoušet různé úhly a strany odkud svítit. Výsledek jistě bude stát za to.
Pro druhou techniku budeme potřebovat trošku větší zrcadlo a nějaký skleněný výrobek – skleničku, skleněnou kostku, trojúhelník nebo kouli. Skleničku vylepšíme tím, že do ni vložíme pěknou květinu. Abychom docílili efektu, že naše nakreslené světlo bude pouze v zrcadle a nikde jinde, musíme fotit pod úhlem. zde jsem ještě využil přídavný blesk FL-700WR, abych měl i zvýrazněnou květinu.
Nastavení fotoaparátu EM1 mark II je opět LiveTime, nebo pevně nastavený čas, clona F8, ISO 200 a ohnisko tentokrát široké 19 mm. V sáňkách je základní blesk FL-LM3 a fotoaparát je nastavený do RC módu. Velký blesk je nasměrovaný tak, aby mohl přijmout bliknutí z malého blesku, a byl nastavený na hodnotu 1/8. Blesk je nastavený tak, aby se spustil až na konci expozice, tzv. na druhou lamelu. Jakmile máme připraveno, jdeme fotit.
Jak jsem psal výše, pro tuto techniku je zapotřebí fotit pod úhlem a stejně tak se i pohybovat se světlem. Zde se opráší znalosti ze základní školy o úhlu odrazu a dopadu. Důležité je pohybovat se se světly tak, aby fotoaparát zachytil pouze světlo odražené a nikoliv přímé ze světelného zdroje. Pro představu slouží „profesionálně“ načrtnutý obrázek.
Zde jsem zvolil 2 světelné zdroje – profesionální programovatelnou tyčku Magilight v kratší variantě a jednoduchou svítilnu z tržnice. V počítači jsem si vytvořil soubor, který je žluto bílý a nahrál do Magilightu a zároveň jsem na čtyřech místech použil černou lepicí pásku pro vytvoření efektu odděleného světla. Svítilna z tržnice má na sobě papírový kapesník, který funguje jako difuzér světla, dále žlutou fólii a černou lepicí pásku.
Jakmile máme vše připraveno, jdeme fotit. Stačí světlý různě mávat a docílíme kýženého výsledku. Pokud máte jakékoliv dotazy, tak sem s nimi a neváhejte se pochlubit Vašimi výsledky