Kaleidoskop
Asi každý zná na podlouhlý váleček, který chrastí, když se s ním zatřáslo a poté, když se podíval dovnitř, tak viděl různě barevné a rozmanité tvary – ano, jedná se o kaleidoskop. Podobné zařízení lze použít i pro kreslení světlem a je úplně jednoduché ho vyrobit.
Kaleidoskop, používaný pro kreslení světlem se nejčastěji skládá ze tří stran – může mít i více, např. 5 stran. Čím více stran ale má, tím je celý kaleidoskop křehčí, jelikož jsou stěny k sobě přilepeny pouze lepidlem a zvenku omotány lepicí páskou. Důležité je, aby kaleidoskop měl kónický tvar pro vytvoření potřebného efektu. Důležité je zde ohnisko objektivu – ideálně co nejširší. Pro tuto techniku používám Olympus M.Zuiko 8-25mm F4 PRO.
Úplně nejjednodušší je zajít k místnímu skláři a požádat ho o vyřezání skel o určitém tvaru. Zde je dobré si rozmyslet, jak velký kaleidoskop chceme. Já mám dva – menší a větší. Hrany menšího jsou na jednom konci dlouhé 3 cm, na druhém konci 10 cm a délka celého kusu je 25 cm.
Jakmile máme všechny tři skla doma, následuje fáze lepení. Postačí jakékoliv vteřinové lepidlo, staré noviny jako podložka a trpělivost při tvarování. Stěny by k sobě měly být přilepeny pokud možno ve stejném úhlu a celá konstrukce se nám, díky tvaru skel, sama vytvaruje do potřebného kónického tvaru. Po dokončení tvarování a lepení necháme jeden den odpočinout, aby lepidlo pěkně zaschlo.
Když máme kaleidoskop hotový, můžeme se konečně přesunout na fázi fotografování. Co všechno budeme potřebovat? Ruční svítilny, UV světýlko, různě barevné plasty a vlastně cokoliv, co se nám naskytne, lze použít při troše fantazie.
Vlastní fotografování je již velmi jednoduché – svítíme na hrany, které propouští světlo, které se nám uvnitř odráží od zrcadel. Svítíme na podložku, můžeme svítit i dovnitř. Můžeme samozřejmě využít i nějaký obrázek na mobilu, nic není zakázáno 🙂 Díky funkci live view, kterou mají Olympus fotoaparáty, můžeme na displeji ihned sledovat výsledek naší kreativity. Pokud máte nějaké otázky, sem s nimi 🙂